Головна СТАТТІ Гомеопатичні лікарські засоби в профілактиці і терапії грві та грипу
Гомеопатичні лікарські засоби в профілактиці і терапії грві та грипу

Автори Мощич О.П. Бадья О.А.

Гомеопатія – розділ наукової традиційної медицини, присвячений індивідуалізованій терапії лікарськими засобами рослинного, тваринного, мінерального, іншого біологічного та синтетичного походження в малих дозах, що виготовляються методом потенціювання (серійних послідовних розведень і струшування) та призначаються за принципом "подібності". Термін "гомеопатія" перекладається з грецької як "подібний до хвороби" (homoios - подібний, pathos - хвороба).  Гомеопатичні лікарські засоби - лікарські засоби, що містять одну або більше субстанцій та виготовляються методом послідовних динамізованих розведень або диспергування відповідно правилам гомеопатичних технологій, описаних в Європейській Фармакопеї, або в інших офіційних Фармакопеях (НГФ (Німецькій Гомеопатичній Фармакопеї - GHP), ФГФ (Французській Гомеопатичній Фармакопеї - PFX), ГФ США (Гомеопатичній Фармакопеї США - HPUS), БГФ (Британській Гомеопатичній Фармакопеї - BHP).  
Гомеопатичний напрямок медицини створений і введений в практику наприкінці XVIII сторіччя німецьким вченим, доктором  медицини, хіміком, фармацевтом, професором Лейпцігського університету, дипломованим лікарем Христіаном Фрідріхом Самуелем Ганеманом (1755-1843). За свою більш ніж 200-літню історію гомеопатія завоювала визнання в усьому світі. В даний час гомеопатією користуються 25% лікарів у Німеччині і Австрії, в Голандії і у Франції - 32%, в Англії - 45%, широко поширена гомеопатія в Індії, Америці, Канаді і Австралії інших країнах Європи і Світу, де гомеопатія є розвиненим широковживаним високоефективним сучасним напрямком терапії, викладається в державних і приватних вищих медичних учбових закладах, в ряді країн (таких як Франція) включена в структуру страхової медицини.
Часто гомеопатію ототожнюють із народною медициною і з фітотерапією. Гомеопатичний метод створений ученим із класичною академічною медичною освітою на основі досвіду всієї попередньої йому медичної науки і практики, розвивається й удосконалюється паралельно із сучасною медициною, використовує усі її досягнення. З народною медициною метод пов'язаний тими ж загальними коренями, що і вся офіційна медицина. З фітотерапіею метод ріднить тільки рослинна сировина, що використовується для виготовлення частини гомеопатичних лікарських засобів але в цілком іншому, чим у фітотерапії, вигляді. Крім рослин у гомеопатії широко використовується мінеральна сировина і продукти тваринного походження.
Широко поширена помилкова думка, що гомеопатія діє повільно, її можна використовувати тільки для лікування нетяжких хронічних захворювань, при цьому ефекту чекати треба довго. Насправді гомеопатичні препарати ефективні при дуже важких хронічних і при гострих захворюваннях. В лікуванні хронічних захворювань для досягнення бажаного позитивного терапевтичного ефекту необхідні більш тривалі курси лікування ГЛЗ, у випадках гострої патології ефект від гомеопатичного лікування настає у більш стислі терміни, гострі прояви хвороби можуть вщухати під впливом лікування через лічені години, або дні.  Багатоцентрові міжнародні порівняльні клінічні дослідження ефективності гомеопатичного і фармакотерапевтичного лікування, що проводились в 12 країнах (включно в Німеччині, Англії, Франції, Голандії, Греції, Росії та інших) за участі України  протягом  декількох років відповідно найсучаснішим вимогам до клінічних досліджень і включила понад 16 тисяч хворих (IPСOS) виявили однакову ефективність терапії гомеопатичними та фармакотерапевтичними лікарськими засобами, яка коливалась в межах 72 - 80% пацієнтів.
Ще одна поширена помилкова думка: гомеопатія - це різновид психотерапії. Хибність даного погляду доводить висока ефективність використання гомеопатії в лікуванніі немовлят (такий педіатричний досвід поширений у країнах Європи, Америки, Індії, інших країн), у тварин (гомеопатична ветеринарна служба розвинена практично в усіх країнах світу, особливо у Європі), при лікуванні хвороб рослин.
В світі серед усього спектру гомеопатичних ліків найпоширенішим є використання однокомпонентних класичних гомеопатичних лікарських засобів (ГЛЗ), які становлять понад 80% ГЛЗ, що виготовляються світовими виробниками цієї групи лікарських препаратів. Водночас для ефективного застосування  однокомпонентних гомеопатичних препаратів необхідні спеціальні знання в області класичної гомеопатії, які викладаються в Україні для дипломованих лікарів в державних і приватних медичних учбових закладах, серед яких Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика МОЗ України, медичний інститут Української асоціації народної медицини.
Підготовка лікаря-гомеопата, або удосконалення фахівців різних спеціальностей з питань класичної гомеопатії, як і в країнах Європи і світу в Україні проводиться у відповідності до затверджених державних програм підвищення кваліфікації і включає від 156 до 600 навчальних годин, що відповідає затвердженим вимогам для країн ЄС, тому питання підготовки висококваліфікованих спеціалістів для практичної охорони здоров’я є актуальним, важливим і відноситься до першочергових. На сьогодні переваги гомеопатії настільки великі, що в усьому світі усвідомлена необхідність широкого застосування гомеопатії для лікування хворих, підготовки кваліфікованих спеціалістів в цій галузі.
З метою наближення гомеопатії до першої ланки медичної помочі хворим створюються комплексні гомеопатичні препарати, призначені для використання лікарями, що не володіють гомеопатичним методом, і для використання самими хворими у своїх домашніх аптечках.
В даний час на фармацевтичному ринку України Державним Фармакологічним центром МОЗ України  зареєстровані біля двох сотень комплексних (багатокомпонентних) гомеопатичних препаратів майже двох десятків відомих закордонних (Німецьких, Французьких, Австрійських, Американських, Італійських, Індійських, Російських) та вітчизняних фірм.
До складу комплексних гомеопатичних ліків входять біологічно активні речовини рослинного, мінерального і тваринний походження.
Прийом гомеопатичних однокомпонентних і комплексних препаратів можна поєднувати з будь-якими іншими фармакотерапевтичними, фітотерапевтичними, іншими ліками і методами лікування.
Протипоказання для прийому гомеопатичних препаратів відсутні.
Побічні дії не виявлені.
Форми випуску ГЛЗ включають практично всі відомі в загальноприйнятій фармакотерапевтичній практці: пероральні тверді, рідкі; очні краплі, назальні спреї, мазеві для зовнішнього застосування, свічки ректальні, вагінальні, ін’єкційні для парентерального введення.
Гомеопатія є високоефективною природною терапією, що не викликає алергізації, не має побічних ефектів,  не має протипоказань  вікових, чи нозологічних і може застосовуватись усіма пацієнтами з різними захворюваннями в будь-якому віці в комплексі з будь-якими іншими курсами терапії препаратами природного і фармакологічного ряду, покращуючи ефективність, випереджуючи виникнення алергічних і інших ускладнень  фармакотерапії.
Фармакологічна дія.
В профілактиці і терапії ГРВІ гомеопатичні препарати не мають противірусної чи протибактеріальної дії, водночас справляють виражений ефект при будь-яких інфекційних та інших процесах діючи через нормалізацію – посилення власної імунної системи організму, мобілізуючи захисні і адаптогенні властивості організму, покращуючи  показники загального і місцевого імунітету,  справляють протизапальну дію на всі тканини органів дихальної системи, посилюють неспецифічний захист слизових оболонок дихальних шляхів, справляють  імуномодулюючий ефект (тобто вибірково підвищують понижені показники імунної системи і понижують патологічно підвищені).
Гомеопатичні препарати використовуються для профілактики і лікування гострих захворювань, ГРЗ і застуд, для лікування хронічних хвороб і профілактики їхніх загострень .
Гомеопатичні препарати справляють також вплив на весь організм у цілому, покращують обмінні, трофічні процеси в тканинах, нормалізують порушені функції внутрішніх органів, зокрема, травної системи, що неминуче страждає в дітей , що часто хворіють , і в хворих із хронічними захворюваннями дихальної системи, справляють м'яку заспокійливу дію на центральну нервову систему.

Профілактика і лікування ГРЗ та грипу.

Найбільш ефективними в профілактиці і терапії ГРВІ є застосування конституційних ГЛЗ, які є індивідуалізованими для кожної окремої людини-дорослого і дитини і можуть бути призначені лікарем фахівцем, який має спеціальні знання в області класичної гомеопатії і враховуватимуть особливості виникнення захворювання, перебігу і проявів в конкретному випадку. Серед таких ГЛЗ важливе місце належить таким ГЛЗ, як
Belladonna, Aconitum, Ferum phosphoricum, Litium carbonicum, Mercurius solubilis, Silicea, Thuja та інші.
Серед комплекних ГЛЗ, зареєстрованих в Україні для профілактики і лікування ГРЗ і простудних захворювань у дітей та дорослих можуть бути застосовані ГЛЗ:


АНТИГРИППИН
(ANTIGRIPIN) гранули

Показання: захворювання грипом, гострими респіраторними і простудними захворюваннями, їхня профілактика, профілактика повторних захворювань у дітей, що часто хворіють.
Профілактичний прийом препарату нормалізує стан слизових верхніх дихальних шляхів, справляє на них протизапальну, протинабрякову дія, підвищує еспецифічний та імунний захист, чим попереджне зараження вірусами ГРЗ або бактеріальну інфекцію, підвищує опірність організму до охолодження.
Профілактична дія Антигриппіну - неспецифична, спрямована на організм людини, а не на вірус або бактерію, тому для застосування препарату не має значення штам вірусу, що викликає епідемію цього року, але, з іншого боку, він не гарантує стопроцентного захисту від усіх збудників. Але у випадку захворювання на фоні профілактичного прийому Антигриппіну хвороба протікає легше. Антигриппін зменшує симптоми інтоксикації, полегшує перебіг захворювання, знижує підвищену температуру тіла, але при цьому не порушує природних процесів боротьби організму з вірусом (як відомо, при захворюванні посилена виробітку інтерферону йде при температурі вище 38 градусів): Антигриппін знижує надмірно високу температуру, попереджаючи ушкодження організму від гипертермии, але при цьому зберігає підвищення температури на рівні, необхідному для синтезу інтерферону. Препарат запобігає важким ускладненням, видужання настає швидше.
Для лікування грипу, ГРЗ і застуд приймати по 5 гранул під язк 3-6 разів у день (у залежності від важкості стану) за 15-30 хв до їди або через 1 год. після їди. При дуже важкому перебігу захворювання приймати по 3 гранули кожних 20-30 хв.
Для профілактики приймати по 5 гранул під язик щодня ранком за 15-30 хв. до їди або через 1-1,5 год. після їди, тривалість прийому - 3-5 місяців.

АНТИГРИПІН ДИТЯЧИЙ
(ANTIGRIPPIN BABY) гранули

Показання для застосування. Симптоматична терапія при грипі, гострих респіраторних захворюваннях, інфекціях верхніх дихальних шляхів; профілактика грипу під час епідемії; гарячкові стани у дітей при прорізуванні зубів; профілактика гіпертермічних судомних реакцій.
Фармакологічні властивості.
Фармакологічні властивості препарату обумовлені поєднанням рослинних та мінеральних компонентів, що входять до складу препарату. Виявляє жарознижуючу, протизапальну, метаболічну, імуномодулюючу дії. Компоненти, що входять у комплекс, підібрані з урахуванням особливостей перебігу вірусних та бактеріальних інфекцій у дітей (схильність до гіпертермічних реакцій, судомних реакцій на фоні підвищення температури, схильність до генералізації запальних процесів).
Спосіб застосування та дози. Дорослим і дітям старше 3 років під час хвороби призначають по 5 гранул 3 рази на добу до стійкого поліпшення стану. Для профілактики під час епідемії грипу - 1 раз на добу по 5 гранул. При пропасниці – кожні 10 - 15 хв до покращання стану. Гранули приймати під язик, до повного розсмоктування, за 15 - 20 хв до або через 1 год після їди. За необхідності гранули розчинити у невеликій кількості води.
Дітям від 1 до 3 років гранули розчинити у невеликій кількості води з розрахунку 1 гранула на рік життя.

АНТИГРИПІН-ARN®
(ANTIGRIPPINUM-ARN®) гранули

Показання для застосування. Профілактика та лікування грипу і гострих респіраторно-вірусних захворювань.
Фармакодинаміка. Сполучення складових інгредієнтів забезпечує швидке та стійке ослаблення симптомів, що характерні для грипу та гострих респіраторно-вірусних інфекцій.
При цьому, аконіт особливо ефективний на початковій стадії захворювання, у разі раптового підвищення температури тіла, що супроводжується спрагою, ознобом, охриплістю, головним болем, занепокоєнням.
Беладонна показана при гострому гарячковому стані, пов’язаному із сильним переохолодженням, без спраги, але із сильним потовиділенням, болем у горлі, кашлем.
Бріонія справляє добрий ефект при болю у горлі та сухому кашлі.
Дулькамара ефективна при станах, спричинених тривалим перебуванням у сирості і супроводжуються нежитєм, кашлем, тупим і ниючим болем у грудях.
Препарат швидко та майже повністю всмоктується після перорального застосування.
Дія препарату є сукупною дією його компонентів.
Спосіб застосування та дози. При виникненні перших симптомів гострого респіраторного захворювання або грипу діти з 1 до 6 років приймають із розрахунку 1 гранула на кожний рік життя, старше 6 років і дорослі – по 6 гранул, під язик, до повного розчинення. В гострих випадках прийом повторюють через 30-40 хвилин, до зникнення симптомів захворювання,
але не більше 3 днів поспіль. З профілактичною метою вікову дозу приймають 1-2 рази на добу, за 30 хвилин до або через 1-1,5 години після їди.

ІНФЛЮЦИД
(INFLUCID®) розчин для перорального застосування.

Показання до застосування. Для профілактики і лікування грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій.
Фармакологічні властивості.
Інфлюцид містить шість випробуваних гомеопатичних монопрепаратів, призначених для ефективного лікування гострих застудних захворювань, що супроводжуються гарячкою, характеризуються раптовим початком і швидким розвитком (наприклад, грип). Аконіт застосовують на початковій стадії гострих інфекцій , які локалізуються у всій ділянці носоглотки і бронхів, навіть якщо ці інфекції бувають пов`язані з підвищенням температури тіла. Бріонію призначають при нежиті і особливо при сухому бронхіті з болючим подразнювальним кашлем. Іпекакуана сприяє розрідженню бронхіального секрету і тим самим полегшує відхаркування часто дуже густого мокротиння. Гельземій добре зарекомендував себе особливо при гострому нежиті і при запаленні придаткових пазух носа з відчуттям розбитості, головними болями і болями у кінцівках, а також при запаленні верхніх дихальних шляхів. Фосфор є ефективним перш за все при станах виснаження, а також при невралгіях і головних болях, які з`являються в процесі перебігу гострого або хронічного катарального запалення дихальних шляхів. Крім того, фосфор зміцнює захисні сили організму, тим самим сприяючи одужанню. Цю комбінацію доповнює евпаторіум перфоліатум – один із надійних гомеопатичних протигрипозних засобів, який добре зарекомендував себе під час грипу, застудних захворювань, що супроводжуються гарячкою і гострим нежитем.
Завдяки широкому спектру дії, Інфлюцид здатний ефективно впливати на різноманітні симптоми застудних захворювань, що супроводжуються гарячкою, вже на початковій стадії патологічного процесу. Інфлюцид є також високо ефективним засобом для профілактики вірусних інфекцій.
Спосіб застосування та дози.
При гострому захворюванні приймати по 10 крапель розчину кожну годину (не більше 12 разів на день) до покращання стану. При подальшому лікуванні по
10 - 20 крапель розчину 3 рази на день до повного одужання.
Для профілактики респіраторно-вірусної інфекції рекомендується приймати по
10 - 20 крапель розчину 3 рази на день.
Розчин приймають за півгодини до їжі або через півгодини після їжі, потримавши його деякий час у роті перед тим, як проковтнути.

ІНФЛЮЦИД
(INFLUCID®)  таблетки.

Показання для застосування. Застосовується для профілактики і лікування грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій.
Спосіб застосування та дози.
При гострому захворюванні дітям до 12 років приймати по одній таблетці кожні 2 години (не більше 8 разів на день) до поліпшення стану. При подальшому лікуванні приймати по одній таблетці 3 рази на день.
Дітям старше 12 років і дорослим приймати під час гострого захворювання по 1 таблетці кожну годину (не більше 12 разів на день) до поліпшення стану, далі по 1-2 таблетки 3 рази на день.
Для профілактики респіраторно-вірусної інфекції дітям до 12 років рекомендується приймати по 1 таблетці 3 рази на день. Дітям старше 12 років і дорослим приймати по 1-2 таблетки 3 рази на день.
Таблетки приймають за півгодини до їжі або через півгодини після їжі, повільно розсмоктуючи у ротовій порожнині. Дітям до 3 років рекомендується для зручності застосування розчиняти таблетку у невеликій кількості рідини.

АНГИН-ГРАН
(ANGIN-GRAN) гранули

Показання: гострі ангіни, викликані різноманітними мікробами, гострі аденоідити, гострі фарингіти; гипертрофія піднебінних мигдалин; хронічні тонзиліти, аденоїдні вегетації, хронічні фарингиты, у тому числі у віддалені періоди після видалення мигдаликів.
Для лікування гострих захворювань носоглотки препарат може застосовуватися при захворюваннях різного ступеня важкості - від катаральних станів до важкої лакунарної ангіни, гнійних процесах в області верхніх дихальних шляхів. У випадку важкого перебігу захворювання препарат доцільно сполучити з негомеопатичними ліками.
Препарат зменшує болю в горлі, запальні явища, набряклість, сприяє зменшенню явищ інтоксикації, попереджне розвиток ускладнень. Значного поліпшення стану хворого варто очікувати на 3-5 день лікування, але перші ознаки полегшення помітні, як правило, вже в першу добу.
Ангин-гран може застосовуватися при дуже важких, дифтерієподобних ангінах, але в таких випадках - як допоміжний засіб у комплексному лікуванні захворювання.
Ангин-гран ефективний також у комплексі лікування скарлатини. Ліки полегшує плин захворювання, прискорює видужання, попереджне розвиток ускладнень.
Спосіб застосування та дози У гострому періоді захворювання, у залежності від ваги хвороби Ангин-гран приймати по 7 гранул 3-6 разів у день за 15-30 мин до їжі або через 1 час після їжі. При дуже важкому плині захворювання приймати по 3 гранули кожних 20-30 хв.
Препарат сприяє санації осередків хронічної інфекції в носоглотці, зменшує явища інтоксикації, покращує функції внутрішніх органів, що страждають від тонзиллогенної інтоксикації, підвищує опірність організму до застуд, охолодженню, впливу вогкості.
Приймати по 7 гранул ранком за 15-30 хвилин до їжі (під язик, дітям - розсмоктувати) 6-9 місяців у холодний період року. При необхідності повторити курс після перерви 2-2,5 місяця в літню пору.


АНАФЕРОН
(ANAFERON) таблетки

Показання для застосування. Профілактика та лікування грипу і ГРВІ.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Препарат чинить імуномодулюючу та противірусну дію. Стимулює гуморальну та клітинну імунну відповідь. Підвищує продукцію антитіл (включаючи секреторний IgA), активізує функції Т-ефекторів, Т-хелперів (Тх). Підвищує функціональний резерв Т-хелперів та інших клітин, що беруть участь в імунній відповіді. Індукує утворення ендогенних “ранніх” інтерферонів (α/β) та гамма-інтерферону (ІНФ-γ). Є індуктором змішаного Тх1 і Тх2-типу імунної відповіді: підвищує вироблення цитокінів Тх1 ( ІНФ-γ, ІЛ-2) та Тх2 (ІЛ-4, 10), нормалізує (модулює) баланс Тх1/Тх2 активності. Підвищує функціональну активність фагоцитів та NK-клітин. Знижує концентрацію вірусу в уражених тканинах.
Спосіб застосування та дози. На прийом - 1 таблетка (таблетка повинна знаходитись у роті до повного розсмоктування), незалежно від прийому їжі.
Лікування розпочинати при перших проявах захворювання за такою схемою: у перші 2 години – по 1 таблетці кожні 30 хвилин; у подальшому протягом першої доби - ще 3 таблетки через рівні проміжки часу. Починаючи з 2-ї доби й у подальшому препарат приймати по 1 таблетці 3 рази на добу до одужання. За необхідності препарат можна поєднувати з симптоматичними засобами. Для профілактики приймати 1 раз на добу щоденно протягом 1-3 місяців (протягом усього епідемічного сезону).
Для лікування дітей застосовується Анаферон Дитячий.


АФЛУБІН(R)
(AFLUBIN) таблетки

Показання для застосування.
Профілактика та лікування грипу та гострих респіраторних захворювань/
Фармакологічні властивості.
Препарат стимулює синтез інтерферону та клітинну ланку імунітету, що дозволяє використовувати його на різних стадіях інфекційного процесу (як для профілактики, так і для лікування). Афлубін® чинить протизапальну дію на слизові та синовіальні оболонки, що веде до зниження явищ ексудації та набряку. Має дезінтоксикаційну та м'яку жарознижуючу дію.
Спосіб застосування та дози.
Для досягнення максимального ефекту препарат Афлубін® слід приймати  1 таблетку 3-8 разів на день за 30 хв перед або через годину після їжі, таблетку рекомендується потримати у роті до повного розсмоктування.
Дітям до 5 років, для зручності застосування, розчинити таблетку в невеликій кількості води.

АФЛУБІН(R)
(AFLUBIN) розчин для перорального застосування.

Показання для застосування. Профілактика та лікування грипу та будь-яких інших респіраторних вірусних інфекцій.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Препарат стимулює синтез інтерферону і клітинну ланку імунітету, що дозволяє застосовувати його на різних стадіях інфекційного процесу (як для профілактики, так і для лікування). Виявляє протизапальну дію на слизові та синовіальні оболонки, що призводить до зниження явищ ексудації та набряку. Має дезінтоксикаційну та м`яку жарознижувальну дію.
Подвійний механізм дії забезпечується як через покращання системного та місцевого імунітету організму, так і прямою противірусною дією препарату.
За даними клінічних спостережень при профілактичному застосуванні препарату в декілька разів зменшує ймовірність захворювання на грип та респіраторні вірусні інфекції. При лікуванні вдвічі прискорює одужання, запобігає ускладненням.
Спосіб застосування та дози.
для лікування
1–2 день захворювання
Дорослі та підлітки       10 крапель       3–8 разів на день.
Для найшвидшого покращання стану препарат приймати кожні півгодини–годину, але не більше 8 разів на день
Діти 5–12 років       5–9 крапель    
Діти 1–4 роки       2–4 краплі    
Діти від народження до 1 року       1     крапля    
3–7 день захворювання (або до одужання)
Дорослі та підлітки       10 крапель       3 рази на день
Діти 5–12 років       5–9 крапель       3 рази на день
Діти 1–4 роки       2–4 краплі       3 рази на день
Діти від народження до 1 року       1 крапля       3 рази на день

для профілактики
Планова профілактика починається за 1 місяць до сезонного підвищення захворюваності на респіраторні вірусні інфекції або під час виникнення епідемії
Дорослі та підлітки       10 крапель       2 рази на день, 3 тижні
Діти від 1 до 12 років       2–9 крапель       2 рази на день, 3 тижні
Діти від народження до 1 року         1 крапля       2 рази на день, 3 тижні
Екстрена профілактика проводиться відразу ж після контакту із хворим на грип або застуду та після дії провокуючих факторів
Дорослі та підлітки       10 крапель        2 рази на день, 2-3 дні
Діти від 1 до 12 років       2–9 крапель        2 рази на день, 2-3 дні
Діти від народження до 1 року        1 крапля        2 рази на день, 2-3 дні
Для досягнення максимального ефекту Афлубін(R) рекомендується застосовувати в проміжках між прийомами їжі (за 30 хвилин до або через 1 годину після їжі).
Для посилення ефективності рекомендується потримати препарат деякий час у роті перед проковтуванням. Для зручності застосування для дітей препарат розводять у ложці води.
АНГІН-ХЕЕЛЬ C
(ANGIN-HEEL S) таблетки

Показання для застосування. Ангіни різної етіології. Загострення хронічного тонзиліту.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат має протизапальну, антисептичну, дезінтоксикаційну дію, яка базується на активації захисних сил організму і нормалізації порушених функцій за рахунок речовин рослинного, мінерального та тваринного походження, які входять до складу препарату.
Фармакокінетика. Для гомеопатичних препаратів не визначається.
Спосіб застосування та дози. Разова доза: дорослим і дітям від 6 років − 1 таблетка сублінгвально (до повного розсмоктування), дітям до 1 року – 1/4 таблетки, від 1 до 3 років − 1/2 таблетки, від 3 до 6 років – 3/4 таблетки, розтертої на порошок та розчиненої в 1 чайній ложці води.
Приймати 3 рази на добу за 15 – 20 хвилин до їди або через годину після. У разі гострого початку захворювання приймати разову вікову дозу кожні 15 хвилин протягом перших 2 годин. Далі перейти на прийом 3 рази на добу.
Курс лікування − 1– 3 тижні.
Після одужання рекомендується продовжити прийом препарату 2 рази на добу ще протягом 3 – 5 днів з метою профілактики ускладнень.


ЕХІНАЦЕЯ КОМПОЗИТУМ С
(ECHINACEA COMPOSITUM S) розчин для ін’єкцій.

Показання для застосування. У комплексному лікуванні інфекційних , запальних та гнійно-інфекційних
захворювань
Фармакологічні властивості. Препарат виявляє протизапальну, антимікробну, знеболювальну та дезінтоксикаційну дію.
Спосіб застосування та дози. Разова доза: дорослим – 1 ампула по 2,2 мл, дітям з 1 до 3 років – від 1/6 до ¼ об’єму ампули, з 3 до 6 років – від 1/3 до 1/2 об’єму ампули, з 6 років – 1 ампула. Застосовувати 1-3 рази на тиждень разову дозу розчину внутрішньом’язово, підшкірно, внутрішньошкірно або внутрішньовенно.
Курс лікування: 2 - 6 тижнів.


УМКАЛОР   
UMCALOR® розчин для перорального застосування

Показання для застосування. ГРВІ, грип, гострі та хронічні інфекції дихальних шляхів і носоглотки (бронхіт, тонзилярна ангіна, синусит, ринофарингіт).
Фармакологічні властивості.
Препарат Умкалор містить екстракт з коріння Pelargonium reniforme / sidoides (EPs 7630). Це рослина, батьківщиною якої є Південна Африка, застосовується у традиційній медицині. Грунтуючись на даних про традиційне застосування і про відзначену клінічну ефективність, було встановлено, що головними фармакологічними діями препарату Умкалор є антимікробна активність та модуляція неспецифічної і специфічної імунної відповіді. Проведені дослідження, показали наявність у препараті антибактеріальної активності відносно різних грампозитивних і грамнегативних бактерій, впив на неспецифічну імунну відповідь, який, зокрема, полягає в стимуляції фагоцитарної активності макрофагів, та вивільненню з них NO, підвищенні експресії CD11b-адгезії молекул на поверхні нейтрофілів, інгібіруванні лейкоцитарного хемотаксису. Це свідчить про імуномодулюючі властивості препарату.
Встановлено, що екстракт з Pelargonium sidoides захищає тканини від ураження при інфекціях і чинить тим самим позитивну дію на процес лікування. Умкалор зміцнює імунну систему організму та має муколітичні властивості.
Умкалор являє собою складну суміш численних компонентів, що у своїй сукупності вважається активною речовиною..
Спосіб застосування і дози.
Дорослим і дітям старше 12 років приймати при гострих інфекціях по 20 - 30 крапель три рази на день. Для подальшого лікування, особливо при хронічному перебігу захворювання або частих рецидивах, приймати по 10 - 20 крапель три рази на день.
Дітям від 6 до 12 років приймати при гострих інфекціях по 10 - 20 крапель три рази на день.
Дітям від 1 до 6 років рекомендується приймати при гострих інфекціях по 5 - 10 крапель три рази на день.
Розчин приймають з невеликою кількістю рідини за півгодини до або через півгодини після їжі.
Після зникнення симптомів захворювання рекомендується продовжити лікування протягом декількох днів з метою запобігання рецидиву.

ТОНЗИЛОТРЕН
(TONSILOTREN®) таблетки

Показання для застосування. ГРВІ, гостре запалення мигдаликів, катаральна та лакунарна ангіна, хронічна і хронічно-рецидивна тонзилярна ангіна, збільшення (гіперплазія) мигдаликів, а також симптоматичне лікування після оперативного видалення мигдаликів у дітей і дорослих.
Фармакологічні властивості. Завдяки різнобічному впливу п’ятьох гомеопатичних складових, які містяться в Тонзилотрені, препарат ефективний у різних стадіях тонзиліту, від початкових симптомів до хронічно рецидивуючої форми.
Atropinum sulfuricum, який міститься в ліках, діє в початковій стадії захворювання при високій температурі, що супроводжується сильним почервонінням глотки і набряком мигдаликів, а також вираженим утрудненням при ковтанні. Mercurius bijodatus сприяє, насамперед, зменшенню гіпертрофованих носоглоткових мигдаликів та мигдаликів зіва, а також зменшенню набряклості лімфатичних вузлів шиї. Hepar sulfuris діє при хронічно-рецидивуючих запаленнях, що перебігають з нагноєннями і наривами і супроводжуються колючим різким болем, який поширюється на вуха. Затяжні процеси з утрудненим ковтанням, в т.ч. з глибокими виразками на невеликих обмежених ділянках, а також зі збільшенням мигдаликів і поліпів піддаються впливу Kalium bichromicum. Silicea сприяє грануляції, що, в свою чергу, форсує процес загоєння абсцесів, а також завдяки стимуляції імунної системи сприяє активнішій протидії бактеріальній інфекції і зміцненню захисних властивостей організму. Препарат добре проявив себе також при лікуванні гіпертрофованих глоткових мигдаликів, особливо в дитячому віці.
Спосіб застосування та дози. При гострих захворюваннях дорослим та дітям після 12 років приймати 1-2 таблетки кожну годину протягом 1-2 днів до покращання (до 12 разів на день); далі - по 1-2 таблетки 3 рази на день до повного одужання.
Якщо після 7 днів лікування препаратом не спостерігається остаточного видужання або з’явилися нові симптоми захворювання, слід зминити тактику лікування.
Дітям від 1 року до 12 років приймати перші 1-2 дні по 1 таблетці через кожні 2 години до покращання стану (до 8 разів на день), потім по 1 таблетці 3 рази на день до повного одужання. Якщо після 8 днів лікування препаратом не спостерігається остаточного видужання або з’явилися нові симптоми захворювання, слід зминити тактику лікування.
При хронічно-рецидивній ангіні, а також при збільшенні піднебінних мигдаликів дорослим і дітям після 12 років приймати по 1-2 таблетки 3 рази на день.
Дітям від 1 року до 12 років приймати по 1 таблетці 3 рази на день.
При хронічно-рецидивній ангіні потрібно проводити повторні курси лікування (декілька курсів на рік по 6-8 тижнів).
Таблетки приймати за півгодини до, або через півгодини після їди, повільно розсмоктуючи в ротовій порожнині. Дітям до 3 років для зручності застосування рекомендується таблетку подрібнити або розчинити в невеликій кількості води.