Головна СТАТТІ Рекомендації аллергологів
Рекомендації аллергологів

Астма - коротке, хльосткий слово, хвороба, яка визначає життя. На сьогоднішній день бронхіальна астма є одним з найбільш поширених захворювань у всьому світі - від неї страждає більше 200 млн. чоловік, а в Києві цей діагноз поставлений 4,5 тисячі дітей. Як не пропустити початок хвороби, як її лікувати і як з нею жити - про це розмова з завідувачем відділенням алергології Київської міської дитячої клінічної лікарні № 2 Миколою Макуха.
- Микола Трохимович, що таке бронхіальна астма і чим вона характерна?

- У першу чергу - це алергічне захворювання. За сучасними уявленнями бронхіальна астма розцінюється як хронічне запалення дихальних шляхів з персистуючою (тривалої), але оборотною бронхіальною обструкцією. Для бронхіальної астми характерні приступи задухи або свистячого дихання (так званий Візінга). Існує ще таке поняття, як кашльовий варіант бронхіальної астми, що виявляється нападами нічного кашлю.
- На які симптоми необхідно звернути увагу батькам?

- У першу чергу, зрозуміло, батьків повинні насторожити напади задухи. А ще нічний кашель або свистяче дихання. Існує також ризик розвитку бронхіальної астми у дітей, які в грудному віці страждали від так званого ексудативно-катарального діатезу; у яких спостерігалися медикаментозні алергічні прояви або прояви харчової алергії, є задишка при контакті з пилком рослин; у тих, хто починає чхати або кашляти, стикаючись з пилом або книгами. І, нарешті, до групи ризику входять ті, у кого хтось із родичів страждає алергією. Дане захворювання є генетично детермінованим. Але передається у спадок не сама бронхіальна астма, а алергічна схильність до неї. В даний час виявлено близько 20 генів, що відповідають за алергію.
- Бронхіальну астму нескладно переплутати з вірусними захворюваннями, або, наприклад, з бронхітом ...

- Так, дійсно, вірусна інфекція може викликати явища бронхіальної обструкції - свистячі хрипи, респіраторну задишку, утруднений вдих. Але якщо у дитини протягом року спостерігалося 3 епізоду синдрому бронхіальної обструкції - це вже треба розцінювати як астму. Особливо, якщо вони траплялися на тлі дерматиту, проявів харчової або медикаментозної алергії. Тут вже не можна зволікати з візитом до лікаря-алерголога. Він призначить шкірні тести на алергени, імунологічні тести, які дозволять виявити причинно значимий алерген. У дитини старшого віку треба обов'язково провести дослідження функції зовнішнього дихання, перевірити прохідність дихальних шляхів.
- Микола Трохимович, а можна докладніше зупинитися на факторах ризику бронхіальної астми?

- На першому місці стоїть домашній пил і продукти життєдіяльності мікроскопічного кліща, який живе в домашньому пилу і харчується злущені епітелієм шкіри людини. Його екскременти є сильною отрутою, який сенсибілізує організм і викликає алергію. - На другому місці - цвіль. Дуже часто перші напади бронхіальної астми виникають па відпочинку, при поселенні в не опалювальних дерев'яних або фанерних будиночках. Ще один з найважливіших факторів - лупа і шерсть домашніх тварин, в першу чергу - котів. Перелік алергенів може розширюватися. Адже що таке алергія? Це надмірна реакція організму в результаті збою в роботі імунної системи на речовини, які до цих пір були нашим звичайним оточенням. Тоді нешкідливу пилок або шерсть домашнього улюбленця організм раптом починає сприймати як шкідливі і небезпечні, і оголошує їм війну. До речі, пилок рослин - третя за ступенем ризику. Вона може викликати у дитини симптоми алергічного риніту або так званої пилкової бронхіальної астми. До факторів, які нерідко провокують прояви бронхіальної астми, варто віднести вірусну інфекцію метеоумови (наприклад, морозне повітря може викликати напад) і стрес. Є ще таке поняття: астма фізичної напруги. Коли фізичне навантаження може спровокувати бронхіспазм.
- Що можна порадити батькам дитини, що страждає на бронхіальну астму?

- Головне - дотримуватися гіпоалергенний режим, тобто позбутися від алергенів. У першу чергу - від домашнього пилу і від кльошу. Зрозуміло, що на практиці це складно здійснити. Але сьогодні є технології, що дозволяють повністю очистити будинок від пилу. Я маю на увазі німецьку екосистему HYLA. Не застосовуючи жодних фільтрів, використовуючи тільки воду, система дозволяє діставати пил, в якій і міститься головний алерген - кліщ, з глибини подушок і матраців. До того ж вона очищає і іонізує повітря, що особливо важливо для астматиків. Екосистема HYLA за допомогою вакууму зробить абсолютно чистими і нешкідливими м'які іграшки дитини. Але ж вони - сущий джерело домашнього пилу. - До речі про іграшки. Відомо, що неякісні матеріали, з яких зроблені іграшки, теж можуть викликати алергічну реакцію. Я знаю, що, наприклад, на київській фабриці дитячих іграшок "Перемога" вся продукція проходить обов'язкову сертифікацію. - Іграшки, безумовно, повинні бути якісними і сертифікованими. Деякі хімічні барвники, а також пластмаса, з якої штампують деталі, токсичні. І про це варто пам'ятати, купуючи своєму чаду якогось волохатого монстра без розпізнавальних знаків.
- Ви лікуєте астму майже 25 років. За цей час медицина, природно, не стояла на місці. Які сьогодні методи переважають в лікуванні бронхіальної астми?

- Важливим компонентом лікування є специфічна імунотерапія, коли організм як би отримує "щеплення" (малими або великими дозами) причинно значущих алергенів, контакту з якими практично неможливо уникнути. Це, в першу чергу, домашній пил і пилок рослин. І, звичайно, не обійтися без медикаментозного лікування. В даний час існують технології і ліки, які дозволяють зробити так, щоб не постраждала якість життя дитини. Можна займатися спортом, танцями, вести нормальний спосіб життя. Але астму треба лікувати і, як будь-яке хронічне запалення, лікувати довго. Для цього застосовують протизапальні інгаляційні препарати - топічні стероїди або кромони. Плюс гіпоалергенний режим, гіпоалергенна дієта - виключення тих продуктів, які викликають алергію. Запам'ятайте формулу: контроль, лікування і режим. Будете її дотримуватися - позбавите дитину від зайвих страждань. Але в першу чергу важлива безпечна середу проживання. Її вам допоможе створити екосистема HYLA.