Головна СТАТТІ Хочете відчути себе індивідуальністю
Хочете відчути себе індивідуальністю

Любов Бадья «Дзеркало тижня» № 7, 14 лютого 1998, 00:00
Запишіться на прийом до гомеопата

«Зараз в аптеках поряд з фармацевтичними препаратами пропонується чимало гомеопатичних засобів, у тому числі імпортних. Незважаючи на захоплюючу дух рекламу, ставлення до лікування такими «комплексами» у мене стримане, хоча б тому, що в гомеопатії, наскільки мені відомо, переважає індивідуальний підхід при виборі лікувального засобу. Хотілося б з уст компетентного фахівця дізнатися про можливості гомеопатії ».

М. Ткаченко, м. Київ

На наведений вище та інші типові питання, що стосуються гомеопатичного методу лікування, на прохання тижневика «ДТ» нашим читачам відповідає доцент Київської медичної академії післядипломної освіти, кандидат медичних наук Любов Миколаївна Бадья:

- Щоб говорити про те, що гомеопатія може, треба все-таки спочатку коротко сказати, що таке гомеопатія. У багатьох наших співгромадян, навіть у людей цілком освічених, про гомеопатію подання часом самі фантастичні. Багато хто вважає, що це нібито лікування травами, хоча до фітотерапії цей метод лікування практично не має ніякого відношення. Гомеопатія, звичайно, використовує трави, але не в такому вигляді, як фітотерапія. Травам як джерела сировини в гомеопатії відводиться, мабуть, близько 50 відсотків місця, а можливо, і того менше. Крім трав в якості сировини гомеопатія використовує хімічні, мінеральні, органічні речовини.

Гомеопатія - це область наукової медицини, яка не має ніякого відношення до народної. Її засновник С. Ганеман - лікар високої кваліфікації, що має академічне медичну освіту. Особливість створеного ним методу лікування в тому, що були розроблені показання для індивідуального призначення ліки.

Для необізнаного в премудрості гомеопатії, може бути, це здасться навіть смішно: один і той же ліки ми, лікарі-гомеопати, призначаємо і при підвищеному, і при зниженому тиску. Хоча нічого дивного в цьому немає: наші ліки нормалізують тиск. Для гомеопата, в принципі, все одно - підвищено воно чи знижений, головне - є патологія в цій системі, а ліки ми призначаємо виходячи з особливостей хворого, особливостей перебігу хвороби у даного пацієнта.

- У чому ж полягає цей індивідуальний підхід?

- В гомеопатії існує таке поняття, як конституційний тип, відповідно до якого призначається ліки. В конституціональна тип входять і особливості психіки людини, і особливості його тіла (соматичні особливості). У зв'язку з цим описані психологічні портрети гомеопатичних ліків.

Ми враховуємо не стільки те, чим хворіє людина, а як він хворіє. Та ж головний біль для гомеопата - це драма з багатьма головами та діями. Лікаря-гомеопата цікавить, де, в якому місці болить голова - в лобової, потиличної, тім'яної частини, праворуч або ліворуч, характер болю. Якщо біль поширюється від чола до потилиці - це буде одне ліки, а якщо від потилиці в лобову частину - зовсім інше. І кожен такий симптом - це крок до вибору ліків. Вперше потрапив на прийом до гомеопата буває просто ошелешений «дивними» питаннями лікаря. Хворий скаржиться на болі в суглобах, на скрипучі кістки, а я питаю, чи подобається йому запах бензину. Іноді після цього слід справді німа сцена. Але ж для гомеопата все важливо, будь-який, навіть, здавалося б, незначний штрих, що характеризує пацієнта, і несподівані питання допомагають визначити його конституціональна тип.

Якщо правильно визначений конституційний тип, то вже не пацієнт, а я буду розповідати, чим він хворіє. Бо знаю, чим може хворіти даний тип, до чого він схильний. Гомеопата не потрібно такої кількості обстежень, яке робиться в поліклініках для встановлення діагнозу. Це не означає, що гомеопати настільки архаїчні, що не вдаються до сучасних методів діагностики та обстеження. Але ми знаємо, коли без такого обстеження, причому негайного, ніяк не можна, а коли в ньому немає необхідності. Якщо, наприклад, до мене приходить хворий з виразкою шлунка і я бачу, що він калійного типу, то мене ця виразка особливо турбувати не буде, оскільки я цю виразку полечу, вона закриється і не залишиться навіть рубця. А якщо до мене з такою ж проблемою звернеться хворий типу Арсен, то тут я вже благодушествовать не буду. І якщо не вийде виразку швидко закрити, я направлю його і на гастроскопію, і на інше обстеження, тому що у нього є небезпека розвитку ускладнень. Тобто будь-якого хворого з скаргами на болі в животі я на фіброгастроендоскопію не спрямований, а тільки того, кому це необхідно.

З конституційного типу ми витягуємо колосальні можливості в плані діагностики та лікування. Добре знаючи «гомеопатичний портрет" кожного типу, лікар-гомеопат може правильно поставити діагноз, що часом важко роблять лікарі-аллопати після багатьох аналізів і обстежень на дорогої апаратури. Мене абсолютно потряс один випадок. Я тоді була початківцям лікарем, заглядала навіть не в двері, а в шпаринку храму гомеопатії. Відомий гомеопат Тетяна Дем'янівна Попова розмовляла з колегами, як я зрозуміла, про їх спільного знайомого, який важко хворіє, а причина хвороби незрозуміла. Хто його тільки не дивився, нічого особливого не знаходять, а людина згасає буквально на очах. І ось запитали Попову, де шукати патологію? Трохи подумавши, Тетяна Дем'янівна сказала: «У нього пухлина мозку». Як з'ясувалося згодом, вона не помилилася. Пухлина була невелика, але в такому життєво важливому місці, що людина загинула ще до розвитку тієї характерної клініки, яку дає ця хвороба. Тоді я була вражена цим випадком, а тепер розумію, що то було не провидіння, а високий професіоналізм лікаря-гомеопата.

- Багато хто, з чуток знайомі з гомеопатичним методом лікування, переконані в тому, що дія гомеопатичних препаратів проявляється через тривалий час і в гострих випадках вони не діють.

- Це найбільш поширений і невірний погляд на гомеопатію. Насправді гомеопатичні препарати діють миттєво. Наприклад, при болях у серці покладені під язик крупинки ще не встигають розсмоктатися, а людина вже відчуває полегшення. Таких прикладів можна навести дуже багато. Але хотілося б зупинитися на передумовах виникнення подібного омани. Справа в тому, що до гомеопата звертаються люди з хронічними захворюваннями. В силу свого особливого становища гомеопатія довгі роки була відірвана (та й зараз ще залишається такою) від лікування гострих захворювань. Згадайте тільки, як кілька років тому на прийом до гомеопата потрібно було записуватися заздалегідь, за місяць, вистоявши в чергах. Зараз гомеопати стали набагато більш доступними, але все ж викликати нас по «швидкої допомоги» до температурять дитині не можна. Тому гострі захворювання ми лікуємо тільки у своїх близьких і у тих пацієнтів, які за роки лікування у нас стали вже практично нашими друзями. І на таких хворих ми бачимо, наскільки швидко і ефективно діють гомеопатичні ліки в гострих випадках. Ми лікуємо (причому дійсно лікуємо, а не заліковує) грип, гостру ангіну, запалення легенів і багато-багато іншого. Це особливо важливо у випадку непереносимості ліків, алергічної реакції на антибіотики.

А в кабінеті гомеопата з'являються виключно «хроніки», причому нерідко вже зневірені, яким офіційна медицина в допомозі вже практично відмовила. І якщо на прийом до гомеопата приходить літня людина, скорчений від застарілого поліартриту, то наївно очікувати, що після першого ж прийому препарату він запишеться в секцію легкої атлетики. Гомеопатичними засобами можна суттєво допомогти такому хворому, але результату в цьому випадку дійсно доведеться чекати досить довго. Адже ми не лікуємо просто поліартрит, ми лікуємо самого хворого. Взагалі ж ми беремося за все ті патології, перед якими пасують навіть «вузькі» фахівці, або тому, що патологія ще настільки незначна, що шкода від алопатіческого втручання може перевершити користь від нього, або тоді, коли хвороба зайшла так далеко, що всі інші методи перед нею вже безсилі. Ну от, наприклад, в останні роки склалося прямо-таки катастрофічне становище зі щитовидної залози у дітей. Якщо раніше збільшена щитовидка у дитини дошкільного або молодшого шкільного віку розцінювалася як ПП на весь район, то зараз гіперплазія щитовидної залози стала звичайним діагнозом. Початкова ступінь збільшення щитовидної залози ендокринологами не лікується. Їм просто нема чим її лікувати. Навіть вітаміни, не кажучи вже про гормональні препарати, на цій стадії захворювання можуть принести більше шкоди, ніж користі. А от нам з цією патологією вдається впоратися. Тому що гомеопатія діє не на саму залозу, а на весь організм, оздоровлюючи його в цілому, нормалізуючи і приводячи в порядок всі його органи і функції. Найбільш яскраво дію гомеопатичних засобів простежується при лікуванні алергічних захворювань. Яких тільки ліків проти алергічних реакцій не понапрідумала сучасна фармація, але позбутися від алергій не вдається. Гомеопатичні препарати благотворно впливають на тканини і органи, а здорові тканини стійкі до різних шкідливих факторів.

Може, трохи повторюся, але хотілося б підкреслити, що гомеопатія лікує не хворобу, а організм, нормалізуючи стан всіх тканин та органів. Таким чином, гомеопат може зробити те, що аллопат, і трошки більше. І, що дуже важливо, при цьому не нашкодить. Тут хотілося б зазначити, що можливості гомеопатичних «комплексів» трохи нижче від індивідуального призначення ліків. Але гомеопатія настільки хороша, що дає ефект навіть у такому, я б сказала, урізаному, вигляді. Але, звичайно, від «комплексів» не можна очікувати того, що від індивідуального призначення гомеопатичних засобів. У кожному разі, не піде шкідливих побічних дій, що вигідно відрізняє гомеопатичні ліки від алопатичних.

Ще одна сфера можливостей гомеопатії - профілактика. Якщо призначаєш хворому ліки, яке підходить йому за типом, то значить вже проводиш профілактику хвороб, до яких він схильний. І ми, лікарі-гомеопати, цим дуже широко користуємося. Так, ми лікуємо пацієнта, виліковуємо його, а потім рекомендуємо не кидати лікування зовсім, а продовжувати зрідка приймати гомеопатичні засоби, іноді призначаємо раз на тиждень, раз на місяць, раз на квартал або навіть на півроку. Це - профілактика на майбутнє. Тривалий прийом гомеопатичних препаратів дає дивовижні результати.

До речі, у колі гомеопатів побутує така притча. Лікар-гомеопат у своєму розвитку проходить три етапи. Спочатку, коли він тільки починає працювати, не перестає дивуватися: це ж треба, допомагає! Потім він починає сердитися: не допомогло? Та бути того не може! І третій етап, коли лікар знову починає дивуватися: це ж треба! І тут допомагає!

Можливості гомеопатії дійсно невичерпні.

- Призначаючи гомеопатичні препарати з урахуванням психологічних особливостей пацієнта, ви, мабуть, можете спробувати пом'якшити небажані прояви його індивідуальної психіки, будь то несподівані спалахи люті чи, навпаки, надмірна чутливість?

- На відміну від офіційної медицини ми, гомеопати, свого пацієнта «не ділимо на частини», а сприймаємо його цілісно, ​​в тому числі з огляду на його реагування на зовнішні і внутрішні подразники та інші особливості його психіки. Якщо психіатр лікує хворобливі стани психіки, то гомеопат може допомогти позбавитися від небажаних її проявів. Наприклад, дратівливість - це виховувані якість, цю особливість характеру можна згладити і вона взагалі не буде проявлятися. Гомеопатам доводиться лікувати і дітей, і дорослих, вони знають вікові особливості конституції, позитивні і негативні сторони людини, що відноситься до того чи іншого типу.

В ході прийому я обов'язково даю рекомендації батькам за особливостями педагогічного підходу до їх власним дітям з урахуванням їх психічної конституції, пояснюю, наприклад, що діти, відповідні типу Ігнація, надзвичайно чутливі до образ, особливо несправедливим, вразливі, легко ранимі, і таку дитину поставити в кут - значить покарати його більш жорстоко, ніж іншого, наприклад, відшмагати ременем. Батьки можуть самі не підозрювати про те, як глибоко вони його образили, а я це визначаю миттєво і можу застерегти від багатьох помилок, які інакше виллються в соматичні захворювання, в даному випадку пов'язані насамперед зі спазмами. Знання конституціональних типів дозволили мені створити спецкурс, який я веду в педагогічному коледжі: «Профілактика та корекція поведінки дітей та підлітків». Я знайомлю майбутніх педагогів з особливостями індивідуального підходу до дітей, враховуючи їх конституціональні особливості.

І це, на мою думку, ще не повне використання можливостей гомеопатії. Вона ще повернеться до нас якийсь несподіваною стороною. Наприклад, те, що сьогодні робить соціоніка, гомеопатія може зробити те ж саме, але набагато ефективніше. В соціоніці описано 16 психотипів, а в гомеопатії - близько 60, причому дуже докладно.

Безумовно, скористатися можливостями гомеопатії, а не просто виписати рецепт на гомеопатичний засіб, може тільки людина, що має глибокі спеціальні знання. А вже якщо до цього додається те, що ми називаємо «іскра Божа», то в таких руках гомеопатія воістину творить чудеса.